Stepper skrętny czy prosty – jakie urządzenie wybrać?

Stepper to niewielkie urządzenie do ćwiczeń aerobowych, które można znaleźć w sklepach z wyposażeniem sportowym. Doskonale wzmacnia łydki, uda i pośladki, przez co jest idealny dla osób ćwiczących te partie ciała. Stanowi również ciekawe urozmaicenie tradycyjnych ćwiczeń aerobowych.

Stepper prosty

Sięga po niego wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z ćwiczeniami aerobowymi SportBody. Trening na nim jest dość prosty, a urządzenie jest stosunkowo tanie i łatwo dostępne w większości sklepów sportowych. Zaletą urządzenia są również niewielkie wymiary, dzięki czemu nie będzie ono zajmować wiele miejsca w żadnym pomieszczeniu. Co jednak idzie za łatwością treningu, ćwiczenia na nim nie są aż tak efektywne, jak na stepperze skrętnym. Co prawda angażuje on wszystkie wspomniane partie ciała, jednak wzmocnienie mięśni jest wolniejsze i mniej zauważalne. Mimo to polecany jest dla początkujących i osób, które nie wykonują treningów aerobowych zbyt regularnie.

 

Stepper skrętny

 

Urządzenie nieco droższe i większe od steppera prostego. Różnica zauważalna jest także w specyfice treningu – tutaj ćwiczenia przypominają bardziej jazdę na łyżwach. W większym stopniu angażuje ono mięśnie nóg, jednak ze względu na to ćwiczenia są bardziej wymagające, co może zniechęcić niektórych amatorów. Dużą rolę gra również cena, która w przypadku steppera skrętnego jest zazwyczaj wyższa. Po ten typ urządzenia sięgają osoby już nieco bardziej doświadczone, które wcześniej miały styczność z ćwiczeniami aerobowymi i wykonują je dość regularnie.