Czy odzież kompresyjna pomaga w treningu?

Czym jest odzież kompresyjna? Jest to ubranie, dedykowane głównie sportowcom. Odzież ta, wykonana jest ze specjalnego elastycznego materiału, ma za zadanie uciskać odpowiednie partie mięśni, powodując ich lepsze ukrwienie i dotlenienie. Kompresja doceniana jest w medycynie i leczeniu takich schorzeń jak zakrzepica żył głębokich nóg, czy obrzęk limfatyczny. Jednak kompresyjna odzież lecznicza i opaski kompresyjne powoduje można nosić jedynie po konsultacji z lekarzem. Powodują one bowiem znacznie większy ucisk niż sportowa odzież uciskowa.

Jak działa kompresja w sporcie?

Kompresyjna odzież uciska mięśnie, co wpływa na ich dotlenienie i lepsze ukrwienie. Efektem jest zmniejszenie bólu wysiłkowego. Dzięki temu możemy poprawiamy swoje wyniki sportowe i zwiększamy postęp w naszym treningu. Ograniczamy również mikrourazy, dzięki czemu możemy liczyć na szybszą regenerację organizmu. Odzież uciskowa produkowana jest na większość części ciała. Opaski, legginsy, getry, koszulki, skarpety, a nawet bielizna.

Odzież kompresyjna, a odzież termiczna

Odzież uciskowa ma pewne cechy ubrań termoaktywnych, bo pomaga odprowadzać pot i zachować komfort podczas treningu. Odzież termiczna najlepiej sprawdza się podczas treningu siłowego, ponieważ zwiększa siłę mięśniową, więc stosowana jest często na siłowni. Bielizna termiczna stosowana jest głównie przez sportowców outdoorowych, dla których liczy się przede wszystkim komfort termiczny w trakcie treningu.