ciężarki hantle

Jakie hantle wybrać na początek ćwiczeń?

Hantle są przyrządem do ćwiczeń, który z racji swojej prostoty i bardzo dużej dostępności, są pierwszym wyborem nowicjuszy i osób niedoświadczonych w prowadzeniu treningów. Z tego powodu z hantlami wiąże się najwięcej błędów, które użytkownicy popełniają podczas ćwiczeń nimi. Niestety ciężarki do ćwiczeń mają taką specyfikę, że jeden błąd generuje kolejny i przez to cały proces ćwiczenia tym przyrządem może zostać wykonany po prostu źle.

Najpopularniejszy błąd

Zdecydowanie najczęściej popełnianym błędem przez nowicjuszy w ćwiczeniu z hantlami jest używanie zbyt dużego ciężaru. Wiadomo, że każdy, nawet sam przed sobą chce wypaść lepiej podczas ćwiczeń i dlatego używa hantli 10 kg, które są zwyczajnie zbyt ciężkie.
Ten błąd generuje kolejny, znacznie poważniejszy, czyli nieprawidłową technikę ćwiczenia.

Technika nie siła

Czynnikiem, który w największych stopniu odpowiada za jakość ćwiczenia i jego wpływ na rozwój mięśni jest technika z jaką wykonuje się każdy ruchu. Ta poprawna jest trudna oraz dla nowicjuszy nienaturalna. Tym bardziej jeśli używają zbyt dużego ciężaru, który brakiem odpowiedniej siły mięśni wmusza stosowanie bardzo złej, żeby nie powiedzieć niebezpiecznej techniki ćwiczenia.
Skutkować to może nie tylko mniejszymi przyrostami mięśni i przez to zmarnowanym czasem podczas ćwiczenia, ale nawet po prostu kontuzją, gdy nieprawidłowo wykonywany ruchu może odbić się na którymś ścięgnie lub stawie.