Podciąganie się na drążku najlepszym ćwiczeniem

Pod względem wszechstronności rozwoju mięśni grzbietu nie ma lepszego ćwiczenia niż podciąganie się. Na każdej siłowni powinien znajdować się odpowiedni drążek, który pozwoli prawidłowo wykonać to ćwiczenie. Osoby, które nie mają czasu na siłownie mogą zamontować sobie taki drążek w domu.

Jakie mięśnie pracują przy podciąganiu na drążku

Podczas podciągania się na drążku pracują głównie górne partie mięśni najszerszych grzbietu oraz mięśnie obłe większe. Inne mięśnie takie jak podłopatkowy, kruczo-ramienny, krótka głowa bicepsa czy długa głowa tricepsa również zaangażowane są w ćwiczenie, ale w mniejszym stopniu. Konkretne zaangażowanie różnych partii mięśniowych uzależnione jest od zastosowanego chwytu:
– szerszy chwyt angażuje bardziej górne partie mięśni najszerszych grzbietu,
– podchwyt angażuje dodatkowo w większym stopniu mięsień dwugłowy ramienia.

Jak zacząć podciąganie się na drążku

Drążek do podciągania, kupisz w SportBody.pl się powinien być na wyposażeniu każdej siłowni, ale i w domu nie ma większych problemów by go zamontować. Mimo to ćwiczenie to nie należy do najłatwiejszych i z początku może sprawiać problemy. Warto uzbroić się w cierpliwość i nie zniechęcać się od razu do wykonywania tego ćwiczenia. Można skorzystać z pomocy innej osoby by przytrzymała nogi przy podciąganiu się lub wykorzystać do tego specjalną gumę.

Co zrobić by podciągać się więcej razy

Przede wszystkim trzeba dużo się podciągać i w różny sposób. Najlepszym wyjściem będzie wykonywanie tego ćwiczenia kilka razy w tygodniu (3-5), ale bez zbliżania się do maksymalnej ilości powtórzeń. Dużo ważniejsza jest oczywiście technika od ilości wykonanych powtórzeń.