buty na rower i do chodzenia

Buty na rower i do chodzenia – czas je wzmocnić!

Niektóre buty rowerowe zostały zaprojektowane w ten sposób, by można było w nich się poruszać również na gruncie. Niestety, takie połączenie cech wiąże się z intensywniejszą eksploatacją nie tylko samej podeszwy, ale też cholewki. Jak rozwiązać ten problem?

Wzmocniona podeszwa

W butach rowerowych podeszwa musi znieść naprawdę dużo. Dlatego zaleca się, aby buty na rower i do chodzenia posiadały specjalną, wzmocnioną podstawę. Jej wzmocnienie może odbywać się na kilka sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie potencjału gumy, z której produkuje się np. koła samochodowe. Wykonane w ten sposób podeszwy nie tylko będą odporne na ścieranie, ale też świetnie poradzą sobie z obciążeniem wynikającym z oddziaływania mechanicznego pedałów.

Koniec problemów z cholewką

W niektórych butach przeznaczonych na rower i do chodzenia poważnym problemem były cholewki, które wykazywały tendencje do łatwego przecierania i zniszczenia. Odpowiedzią na to zjawisko było wzmocnienie jej struktury za pomocą dodatkowych struktur ochronnych. Jedną z nich jest specjalna folia, która – będąc odporną na ścieranie – znacznie wydłuża żywotność cholewki. Warto zauważyć, że taki krok przełożył się nawet na dwukrotne wydłużenie czasu jej eksploatacji, co w naturalny sposób zwiększyło żywotność obuwia.

buty na rower i do chodzenia

Cyrkulacja powietrza

Na trwałość obuwia rowerowego wpływ ma oddziałująca na niego wilgoć. Wyzwaniem jest zarówno deszczówka, błoto, śnieg i kałuże, jak również pot. Dlatego producenci obuwia rowerowego stale dbają o to, by zapewniało ono jeszcze skuteczniejszą wentylację. Otwory, specjalne oddychające tkaniny, a także wkładki pochłaniające pot to tylko niektóre z rozwiązań dostępnych na sportowym rynku obuwniczym.

Reasumując, buty na rower i do chodzenia wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed oddziaływaniami zewnętrznymi. W przeciwnym razie ich żywotność spadłaby poniżej jednego sezonu.