kijki do nart

Jak dobrać odpowiednie kijki narciarskie?

Kije narciarskie nie są obowiązkowym wyposażeniem, jednak znacznie ułatwiają poruszanie się na nartach. Wykorzystuje się je w narciarstwie biegowym, turystyce ski-tourowej oraz biatlonie, jednak nie brakuje osób wykorzystujących ten sprzęt również podczas szusowania na stokach. Odpowiedni dobór kijków zapewnia komfort ich użytkowania oraz bezpieczeństwo.

Odpowiedni dobór kijków narciarskich – na co zwrócić uwagę?

Kijki narciarskie muszą być dobrane do wzrostu użytkownika – wówczas są wygodne i nie przeszkadzają podczas zjazdów. Zbyt krótkie kijki zmuszają do nadmiernego pochylania się, natomiast za długie odpowiadają za konieczność prostowania się, a nawet odchylania w tył. Obie pozycje są niewygodne, obciążają stawy i powodują nadmierne obciążenie mięśni. Kijki do nart (do znalezienia m.in. na DobreNarty.pl) powinny mieć taką długość, by łokieć trzymającej je osoby podczas zjazdu tworzył kąt 90 stopni. Najprościej jest zmierzyć długość kijka wbijając go lekko w śnieg – talerzyk ma znajdować się nad jego powierzchnią. Podczas pomiarów w sklepie, kijek chwyta się pod śnieżynką, a uchwyt ma dotykać podłoża. Jeśli wówczas łokieć ustawiony jest pod kątem 90 stopni, długość kijka jest prawidłowa – o pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu można zawsze poprosić obsługę.

Inne parametry kijków narciarskich

Oprócz materiału wykonania, kije narciarskie niewiele różnią się między sobą kwestiami technicznymi. Przy zakupie warto brać pod uwagę szerokość talerza. Śnieżynki (talerze) o dużej wielkości polecane są do lekkiego śniegu o konsystencji puchu natomiast mniejsze średnice wykorzystuje się przy szybkich zjazdach. Talerze można na szczęście w łatwy sposób wymieniać.