kurtka narciarska

Jaka powinna być kurtka narciarska?

Każdy narciarz doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są dobre kurtki narciarskie. Nie każdy jednak wie, czym się one powinny charakteryzować. Oczywiście takie podstawy, jak wybranie odpowiedniego rozmiaru czy też dopasowanie modelu do płci nie sprawia nikomu trudności, lecz nieco bardziej zaawansowane cechy mogą być już przeszkodą.

Kurtka na narty powinna być ciepła

Podstawową sprawą, o której każdy myśli, gdy wybiera kurtkę narciarską, to ciepło. Pamiętać bowiem trzeba, że na stoku będzie naprawdę zimno, co może powodować ryzyko przeziębienia się, lecz także niebezpieczeństwo wypadku, gdy np. zmarznięte mięśnie nie będą wystarczająco sprawne.
Co jednak niezwykle ważne, kurka narciarka pomimo tego, że będzie ciepła, musi być także odpowiednio wygodna. Innymi słowy, pomimo dużej warstwy izolacji termicznej, musi zapewniać także dostatecznie dobry zakres ruchów.

Kurtka narciarska musi być przewiewna

Kolejną kluczową cechą dobrej kurtki narciarskiej jest to, aby była ona przewiewna, czyli zapewniała skórze możliwość oddychania. Jest to niezwykle ważna cecha, ponieważ skóra pod wpływem wysiłku będzie generowała pot, który nie może zalegać wewnątrz kurtki, ponieważ będzie doprowadzał do powstawania podrażnień. Dobra przewiewność spowoduje, że pot będzie można odprowadzić poza kurtkę.

kurtka narciarska

Kurtka powinna być wodoodporna

Na koniec warto jeszcze zauważyć, że dobra kurtka, w której będzie się jeździło na nartach, musi być także wodoodporna, aby wilgoć pochodząca ze śniegu nie dostawała się pod nią i nie powodowała zawilgocenia ubrania i ciała.