kije trekkingowe

Jakie kije trekkingowe wybrać?

Trekking to w skrócie piesze wędrówki, prowadzone w trudnych warunkach atmosferycznych bądź terenowych. Z tego powodu, aby ułatwić podróż, ludzie często decydują się na zakup kijków trekkingowych, które stają się coraz bardziej powszechnym wyposażeniem.

Trekking a nordic walking

Przed ewentualnym zakupem warto zastanowić się nad przeznaczeniem owych kijków i nie dać się zmylić. Istnieje bowiem dość spora różnica między kijami trekkingowymi a kijami nordic walking. Te drugie służą głównie do poruszania się po mieście i gładkich powierzchniach.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu kijków trekkingowych?

Obecnie na rynku jest dosyć spory wybór kijków do trekkingu (https://www.krakowsport.pl/pol_m_Turystyka_Kije-trekkingowe-221.html). Aby podjąć świadomą decyzję, należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych aspektów.

Materiał wykonania

Najpowszechniejsze materiały wykorzystywane do produkcji kijków to aluminium i włókno węglowe. Kijki aluminiowe charakteryzuje się dużą elastycznością, dzięki czemu posłużą nam przez długi czas. Kijki wykonane z włókna węglowego są bardzo lekkie, a zarazem twarde i sztywne.

kije trekkingowe

Sposób wykonania grotów

Groty w kijkach trekkingowych dzielimy na:

  • groty widiowe – duża trwałość i odporność na wszelkie uszkodzenia, idealnie nadają się w góry,
  • groty stalowe – nieco bardziej ekonomiczna opcja, szczególnie dla osób dopiero, które dopiero zaczynają swoją przygodę z trekkingiem i traktują ją bardziej hobbistycznie.

Konstrukcja kija

Wśród kijków trekkingowych istnieją modele:

  • 2-segmentowe – najprostsza konstrukcja, zapewniająca dużą stabilność. Trudności jednak mogą pojawić się przy transporcie tego rodzaju kijków,
  • 3-segmentowe – najpopularniejsza opcja, pozwalająca na dość łatwe spakowanie sprzętu,
  • 4-segmentowe – są one stworzone z myślą o osobach, dla których transport kijów jest priorytetem. Ze względu na taką konstrukcję zajmują niewiele miejsca.