Jak wybrać kijki do nordic walking dla początkującego?

W ogromnej obfitości propozycji kijków do nordic walking nie jest łatwo zorientować się zwykłemu człowiekowi, osobie, dalekiej od aktywności sportowej, osobie, która najpierw pomyślała o tym, żeby zrobić coś dobrego dla siebie i od czego zacząć, a w końcu wybrała nordic walking jako szybkie wprowadzenie w świat aktywnego trybu życia i troski o swoje zdrowie.

Kolejnym krokiem jest zakup odpowiednich kijów do nordic walking.

Jak wybrać kijki nordic walking dla początkującego?

Pierwszy zestaw kijków w życiu nie musi być drogi. Wybrać należy proste, niedrogie kije wykonane z aluminium lub tworzywa sztucznego z dodatkiem co najmniej 60% włókna węglowego.

Jeśli nie jesteś pewien długości, powinieneś przyjrzeć się kijom teleskopowym jedno- lub dwuskładowym. Kije teleskopowe pozwalają na zmianę ich długości i skracanie lub wydłużanie, co eliminuje błędy w doborze odpowiedniej długości i umożliwia jej zmianę, gdy np. zmęczymy się podczas marszu i będziemy chcieli skrócić kij lub przeciwnie, będziemy chcieli uzyskać większe obciążenie za to zwiększymy długość kija o 5 lub 10 cm w stosunku do długości optymalnej.

Rękojeść może być plastikowa z podpórkami na dłonie wykonanymi z korka, gumy lub hipoalergicznego materiału syntetycznego.
Dla tych, którzy wolą naturalny skład, uchwyt wykonany z korka jest odpowiedni (materiał ten jest coraz rzadziej używany przez producentów, ponieważ szybko staje się nieokrzesany z dotyku dłoni).

Jeśli nie planujesz żadnych długich podróży, jeśli jesteś pewien, że będziesz używał tylko jednej długości kija dzień po dniu, wybierz jednoczęściowe kijki do nordic walking. Jednoczęściowe kijki dają poczucie solidności i są łatwiejsi w użyciu.